Гадафи „тежи“ 32 милијарди долари

Милано, 24 февруари 2011 (МИА) - За 42 години на власт либискиот лидер Моамер Гадафи заработил 32 милијарди долари, од кои поголемиот дел се во банките во САД, објави денеска италијанскиот весник „Кориера дела сера“.

Весникот се повикува на дипломатски таен допис испратен од американскиот амбасадор во Триполи на 28 јануари 2010 година, објавен на Викиликс.

Во дописот се наведува дека Гадафи имал бизнис и со американскиот финансиски измамник Бернард Мејдоф, кој е осуден на 150 години затвор поради финансиски злоупотреби во висина од 65 милијарди долари.

Во дописот се тврди дека Гадафи бил близок и со тексашкиот милијардер Алан Станфорд, кој исто така е во затвор поради измами.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...