Уганда подготвена да му даде азил на Гадафи

Кампала, 30 март 2011 (МИА) - Уганда е подготвена да му даде политички азил на либискиот лидер Моамер Гадафи, доколку тој тоа го побара од властите во Кампала, изјави портпаролот на угандскиот претседател Јовери Мусевени, Тамале Мирунди.

- Гадафи е добредојден во Уганда, изјави Мирунди, додавајќи дека Кампала се придржува до политиката да му даде азил на секого што тоа ќе го побара од неа.

Најавата од Кампала доаѓа по вчерашните изјави на претставници на САД, Велика Британија и Катар дека е можно меѓународната заедница да му дозволи на Гадафи и на членовите на неговото семејство да заминат во егзил, доколку на тој начин да се стави крај на насилството во Либија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...