49 % се изјасниле „за“ полноправно палестинската држава во ОН

Лондон, 19 септември 2011 (МИА) - Приврзаниците за прием на палестинската држава за полноправен член во Обединетите нации се повеќе од противниците - 49 наспроти 21 процент, но приближно една третина (30 отсто) не можат да дадат конечен одговор, покажуваат резултатите на анкетата.

Земјите со најсилна поддршка за признавање на палестинската држава се Египет (90 отсто „за“, а девет „против“) и Кина (56 „за“ наспроти девет проценти „против“).

Најголем број на негативни одговори се забележани меѓу анкетираните во САД (45 отсто „за“ и 36 „против“), во Бразил („за“ 41 процент и 26 „против“) и Индија (32 „за“ и 25 „против“).

Анкетата била спроведена и во трите земји-членки на Европската унија - Франција, Германија и Велика Британија, чии жители дале речиси идентични одговори 54, 53 и 53 отсто од испитаниците се изјасниле „за“ полноправно членство на палестинската држава во ОН наспроти 20, 28 и 26 проценти „против“.

Во Русија 37 отсто од испитаниците истакнале дека го поддржуваат признавање, а 13 дека се „против“.

Но, секој втор испитаник не дал конечен одговор или оценил дека неговата земја треба да биде „воздржана“ за тоа прашање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето: Тато, види имам температура 38.
Таткото: Ништо не е тоа бе сине. Сум имал јас 50, па и 60 еднаш.
Мајката: Не го лажи детето бре, знаеш дека не може да имаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден за борба против корупцијата.
1594.- Роден е шведскиот крал Густав Втори...
1608. - Во Лондон е роден Џон Милтон, англиски...
1638.- Во Дубровник умре Иван Гундулиќ, хрватски...