ЕУ воведе нови санкции против Сирија

Брисел, 14 ноември 2011 (МИА) - ЕУ денеска воведе нови санкции против Сирија, настојувајќи да изврши притисок врз режимот на претседателот Башар ал Асад, а од ОН побара да преземе акции за заштита на цивилите.

Санкциите се однесуваат на 18 Сиријци, главно воени претставници, на кои им забрането патување и издавање визи, додека нивниот имот ќе биде „замрзнат“ и оневозможена било каква трговија. Имињата на овие лица ќе бидат познати откако ќе се објават во службениот весник на ЕУ за еден или два дена.

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на состанокот во Брисел, исто така, одлучија да и оневозможат на Сирија натамошен пристап до фондовите на Европската инвестициска банка.

Со санкциите на ЕУ сега се опфатени вкупно 74 Сиријци и 19 организации, во обид да се натераат властите во Дамаск да ги прекинат крвавите пресметки со противниците на режимот на Асад.

Според проценките на ОН, од средината на март во антивладините протести во оваа земја се убиени речиси 3.500 луѓе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...