Обама со поддршката кон Израел

Вашингтон, 20 јули 2012 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на поддршката на САД кон Израел.

За време на предизборниот собир на Флорида, Обама се осврна на нападот на аеродромот во Бургас, нарекувајќи го „варварски и безмилосен терористички напад“.

- Сакам сите тука да знаат дека за време на мојот мандат Владата не само што не ги наруши врските со Израел, туку и ги зајакна. Ова е момент на голема небезбедност на Блискиот Исток, ако се земат предвид случувањата во Сирија и на други места. Сега е време да гарантираме дека ќе направиме се што можеме за да ја заштитиме безбедноста на Израел, истакна Обама пред гласачите на Флорида, каде живеат голем број Евреи.

Израел го обвини Иран за нападот во Бугарија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...