Постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Каиро, 21 ноември 2012 (МИА) - Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Изјавата беше дадена на прес-конференција во Каиро заедно со државниот секретар на САД Хилари Клинтон.

Засега не се познати детали од примирјето.

Во Ерусалим израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди за договорот, наведувајќи дека дал согласност по консултации со претседателот на САД Барак Обама.

Договорот значи крај на осумдневните борби во кои загинаа над 140 Палестинци и пет Израелци.

Според западни медиуми, примирјето означува дека Израел ќе ги запре сите воени активности против Хамас во Појасот Газа, додека палестински милитанти ќе престанат со гранатирање врз Израел.

По 24 часа примирје контролните пунктови меѓу Газа и Израел ќе бидат отворени.

Египет ќе гарантира за примирјето, наведе палестинскиот извор.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е разлика меѓу падобран и кондом?
- Па, ако падобран се дупне, еден живот помалку. Ако кондом се дупне, еден живот повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...