Без разлика на се санкциите кон Иран ќе останат

Вашингтон, 20 ноември 2013 (МИА) - Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да се постигне на претстојните преговори во Женева, изјави синоќа американскиот претседателот Барак Обама.

- Банкарските, нафтените и финансиски санкции остануваат во сила, нагласи Обама, напоменувајќи дека во последните години добивката од нафта во Иран е двојно намалена, а според ирански пресметки, во странство се замрзнати околу 100 милијарди долари ирански средства.

Како што јави ИТАР-ТАСС, според Обама, против Иран во сила е „најстрогиот режим на санкции“ во историјата.

- Затоа ако САД и другите земји пристапат кон „сосема скромно олеснување“, генералниот механизам на главните санкции ќе остане и ќе продолжи да врши притисок врз иранската економија, посочи Обама.

Освен тоа, нагласи Обама, сите мерки можат да се вратат, доколку Техеран не ги исполни своите обврски.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...