Меган Маркл: Жал ми е што децата растат во свет на расизам

Сопругата на принцот Хари, Меган Маркл рече дека ѝ е жал што децата денес мора да растат во свет, во којшто расизмот сè уште постои. Таа истакна и дека настаните во Соединетите Американски Држави се погубни.

Маркл ова го кажа ова во видеообраќање до учениците од гимназијата во Лос Анџелес каде што и таа учела, а по повод масовните протести во САД по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

– Знам дека знаете дека животот на црнците е важен. Првото нешто што сакам да ви го кажам е дека многу ми е жал што треба да пораснете во свет каде што тоа сè уште се случува, рече Меган, чија мајка е Афроамериканка.

Таа додаде и дека „единствената погрешна работа што може да се направи“ е да не се каже ништо за тоа.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плакат на бандера:
- Исчезнати се маж и куче... Награда за кучето.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1762. - Умре Џемс Бредли, англиски астроном. По...
1793. - Во Париз е убиен Жан Пол Мара, познат...
1837.- Кралицата Викторија Прва, како прв...
1930.- Во главниот град на Уругвај почна Првото...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби