Роналдо може да ги загуби спонзорите поради обвинувањата за силување

Два од главните спонзора на ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо - „Најк“ и „ЕА Спортс“, се загрижени од обвиненијата за силување против петкратниот добитник на „Златната топка“.Од компаниите излегоа со официјален став во кој се наведува дека внимателно го следат случајот. Полицијата во Лас Вегас обнови истрага која датира од 2009 година, откако Катрин Мајорга даде нови информации.

Нејзините адвокати потврдија синоќа на прес-конференција дека можат да ги објават клучните докази пред јавноста. Таа веќе склучила вонсудски договор со Роналдо во 2010 година, добивајќи сума од 375 илјади долари за нејзиното молчење.

- Длабоко сме загрижени од вознемирувачките тврдења и ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата внимателно, соопштија од „Најк“.

„ЕА Спортс“ исто така издаде соопштение.

- Го видовме извештајот кој детално ги опишува тврдењата против Кристијано Роналдо. Ја следиме ситуацијата одблизу. Очекуваме спортистите кои имаат договори со нас, да се однесуваат на начин кој е согласно вредностите на „EA“, изјавија од компанијата.

„Најк“ и Роналдо се партнери од 2003 година и потпишаа нов договор во 2016 година. Според неофицијални информации, тој вреди една милијарда долари и е доживотен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....