Касиљас презема тренерска улога во Порто

Икер Касиљас ќе преземе тренерска улога во Порто, додека продолжува да се опоравува. Голманот доживеа срцев удар за време на тренинг со „змејовите“ на 1 мај. Пет дена подоцна тој беше пуштен од болница.Според информациите, поранешниот капитен на Реал Мадрид и Шпанија беше на пат да сопре со фудбалот, но 38-годишниот голман ги демантираше гласините во мај, велејќи: „Еден ден ќе дојде време, во кој ќе се откажам од фудбалот. Дозволете ми јас да решам кога ќе се случи тоа. За сега, сè е во ред“.

Денеска Порто потврди дека Касиљас ќе се приклучи на тренерскиот штаб на клубот, истакнувајќи дека тој ќе го прави тоа „додека се опоравува од својот здравствен проблем“, без да се спомене прекин на кариерата.

-Ќе направам нешто различно од она што го правам вообичаено, имено тоа да бидам на теренот. Ќе се обидам да направам врска помеѓу тимот и клубот. Тренерот разговараше со мене минатата сезона, кога се случи тоа со мене и ми кажа дека сака да останам со нив, во близина на играчите и до младите во составот, бидејќи ќе има многу промени. Ќе дадам се за да помогнам на моите соиграчи, сподели тој.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...