УЕФА се закани со суспензија на Косово

Европската фудбалска федерација, УЕФА, не толерира мешање на политиката во спортот и затоа се закани дека Косово може да добие суспензија од две до пет години, доколку со политички притисок се смени актуелниот претседател.Политичките обиди за менување на претседателот на ФФК, Агим Адеми, се спротивни на препораките на УЕФА, а полза од евентуална суспензија на Косово би имала и македонската репрезентација, која директно би се пласирала во финалето на Лигата на нации, како последна пречка до ЕП 2020.

Северна Македонија и Косово треба да играат на 26 март во Скопје. Камерун во 2013 и Нигерија во 2014 година беа исфрлени од меѓународните натпреварувања поради мешање на владата во работата на фудбалската федерација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...