Италија со револуционерен предлог за ВАР

Италијанската фудбалска федерација упати официјално барање до ФИФА за „можноста да експериментира“ со системот ВАР.По десетина поплаки од различни клубови во Серија „А“, раководното тело на земјата одлучи да упати официјално барање во кое сугерира дека биде тестирано т.н. „оспорување“. Ова ќе се направи со помош на систем преку кој екипите можат да побараат да ја проверат ситуацијата за време на натпреварот.

Последната „капка“ беше натпреварот против Милан и Јувентус во Купот на Италија, кој заврши 1:1 по контроверзно досудениот пенал за „бјанконерите“, добиен во последните минути од натпреварот. Ситуацијата генерираше бројни коментари и различни гледишта.

– Италија беше една од првите земји во светот што експериментираше со оваа технологија. При усвојувањето на ВAP претходеше тест период што резултираше со исклучителни резултати кои значително придонесоа за конечниот протокол. Водени од желбата за иновации и многуте барања што ги добивме во последните неколку недели од бројните клубови во Серија „А“, изјавуваме дека сакаме да експериментираме со користење на системот (тимовите можат да ја разгледаат ситуацијата на теренот). Ние сме убедени дека тоа ќе го приближи фудбалот до милиони навивачи без негативно влијание врз авторитетот на судиите,се вели во мислењето.

Претседателот на федерацијата, Габриеле Гравина, исто така, го поддржа барањето и рече дека тоа ќе помогне „да се избегнат споровите што му штетат на имиџот на првенството“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...