Премиер лигата одобри промена на сопственоста во Њукасл

Клубовите од Премиер лигата дале зелено светло за завршување на договорот за промена на сопственоста во Њукасл, објави таблоидот „Сан“. Официјалното соопштение за промената во текот на управувањето се очекува околу 1 јуни.Според британските медиуми, Мајк Ешли ќе продаде 80 проценти од акциите на клубот на саудиски конзорциум предводен од принцот Мохамед бин Салман. Договорот е вреден вкупно 300 милиони фунти, при што 10 проценти од клубот треба да ги стекнат британските милијардери, браќата Рубен, кои исто така се дел од конзорциумот.

И покрај протестите на голем број невладини организации дека договорот не треба да се случи бидејќи човековите права не се почитуваат во Саудиска Арабија, претставниците на предложениот нов менаџерски тим на „црно-белите“ ги исполниле барањата на Премиер лигата за морал и лични квалитети.Финализирањето на договорот ќе стави крај на 13-годишното раководство на Ешли, кој не беше сакан од приврзаниците на Њукасл поради просечните резултати на теренот и немањето сериозни инвестиции во тимот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...