Тридневна жалост во Аргентина по смртта на Марадона

Претседателот на Аргентина, Алберто Фернандез, прогласи тридневна жалост поради смртта на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона. Марадона почина денеска во својот дом во предградие на Буенос Аирес од срцев удар.Со едноминутно молчење ќе биде оддадена почит поради смртта на аргентинскиот фудбалер Диего Марадона денеска на натпреварите од Лигата на шампионите, соопшти УЕФА. Во Лигата на шампиони денеска има осум натпревари.

Една од најголемите фудбалски легенди, поранешниот бразилски репрезентативец Едсон Арантес до Насименто, попознат како Пеле, изрази жалење за смртта на Диего Марадона.

-Дефинитивно ќе ја шутираме топката на небото заедно еден ден, рече Пеле во кратката изјава дадена од неговиот претставник за британски медиуми.

Марадона почина денеска на 60-годишна возраст. Се бореше со здравствени проблеми во последно време, а пред неколку недели беше подложен на операција за субдермален хематом на мозокот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...