Меси прогласен за најдобар плејмејкер на деценијата од страна на ИФФХС

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси е прогласен за најдобар плејмејкер во последните 10 години од страна на Меѓународната федерација за историја и статистика на фудбалот (ИФФХС).Второто место го зазеде поранешниот играч за врска на Каталонците Андрес Иниеста, а најдобрите три ги затвори играчот за врска на Реал Мадрид, Лука Модриќ.

Топ 10 плејмејкери на деценијата според ИФФХС:

1. Лионел Меси (Барселона)

2. Андрес Иниеста (Висел Кобе)

3. Лука Модриќ (Реал Мадрид)

4. Кевин Де Брујн (Манчестер сити)

5. Тони Крос (Реал Мадрид)

6. Еден Азар (Реал Мадрид)

7. Нејмар (ПСЖ)

8. Месут Озил (Арсенал)

9. Андреа Пирло (поранешен играч на Јувентус)

10. Јаја Туре (без клуб).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...