Гвардиола: ФИФА и УЕФА ги убиваат фудбалерите, ова е премногу

Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола ги критикуваше ФИФА и УЕФА за густиот натпреварувачки календар.– Тие убиваат фудбалери, ова е премногу. Од почетокот на сезоната немаме една недела одмор. Играчите се луѓе, а не машини. Сакам моите играчи да бидат здрави. Некои луѓе сакаат да играат секој ден, но невозможно е да се освојат сите натпреварувања, изјави Гвардиола, за Би-би-си.

На 30 натпревари во англиската Премиер лига, Манчестер сити е лидер со 74 освоени бодови.

Утре, 6 април, „Граѓаните“ играат со Борусија во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Почетокот е во 21 часот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...