Меси го собори јужноамериканскиот рекорд на Пеле

Фудбалската репрезентација на Бразил ја забележа осмата победа во серија во јужноамериканските мундијалски квалификации совладувајќи го синоќа Перу со 2-0, но вечерта ја одбележа аргентинскиот капитен Лионел Меси, кој стана најдобар стрелец во историјата на репрезентативниот фудбал во Јужна Америка.

Аргентина во натпревар од 9. коло пред 25.000 гледачи на стадионот „Монументал“ во Буенос Аирес, прв пат отворен за јавноста од почетокот на пандемијата, ја совлада Боливија со 3-0, со хет-трик на Меси (14 минута, 65, 89).

Со тоа аргентинскиот капитен дојде до бројката од 79 погодоци во дресот на Гаучосите, соборувајќи го рекордот на легендарниот Пеле според бројот на голови за јужноамериканска репрезентација. Пеле во дресот на Бразил постигна 77 голови.

– Долго чекав на ова. Ова е навистина уникатен момент во мојата кариера. Многу сум среќен, изјави Меси.

Светскиот рекорд го држи Кристијано Роналдо со 111 голови во дресот на Португалија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...