Роналдо е најплатениот фудбалер во светот оваа сезона

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, се најде на врвот на листата на најплатени фудбалери во светот во сезоната 2021/22 објави „Форбс“.Португалецот е на првата позиција со сума од 125 милиони долари пред оданочување. Од нив, 70 милиони се плати, 55 милиони се приходи од рекламни договори.

По Роналдо следува напаѓачот на ПСЖ, Лионел Меси. Аргентинецот ќе заработи 110 милиони долари, од кои 75 милиони се плати, 35 се приходи од реклами.

Третото место му припаѓа на уште еден играч на Пари Сен-Жермен, Бразилецот Нејмар со 95 милиони (75 + 20).

Во Топ 10 најплатени фудбалери според Форбс уште се и: Килијан Мбапе (ПСЖ) – 43 милиони, Мохамед Салах (Ливерпул) 41 милион, Роберт Левандовски (Баерн Минхен) 35 милиони, Андрес Иниеста (Висел Коби) 35 милиони, Пол Погба (Манчестер јунајтед) 34 милиони, Герет Бејл (Реал Мадрид) 32 милиони и Еден Азар (Реал Мадрид) 29 милиони долари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...