Симеоне оптимист околу пласманот во плејофот во ЛШ и покрај поразот од Милан

Тренерот на Атлетико, Диего Симеоне, ги оцени шансите на неговиот тим да се пласира во нокаут фазата од Лигата на шампионите, откако синоќа беше поразен од Милан (0:1) во натпреварот од 5. коло од групната фаза на турнирот.


– Јас сум повеќе од оптимист. Нашите играчи направија се што е во нивна моќ, нема за што да им замерам. Добро работевме во одбраната. Ниту ние, ниту Милан немавме шанси за гол. Во вториот дел Милан имаше поголем посед на топката и беше подобар во детали. Во Лигата на шампионите секој натпревар е тежок. Секогаш сум оптимист. Атлетико ќе се бори во последниот натпревар во групата. Ова натпреварување никому не простува, во плејофот влегуваат само оние кои заслужуваат, изјави Симеоне за „Марка“.

Атлетико е трет во групата Х со четири бода од пет натпревари. Во последното коло мадриѓаните ќе играат против Порто кој е второпласиран со пет бода.

Пласман во осминафиналето веќе обезбеди Ливерпул, а шанси да ја помине групата има и Милан кој собра четири бода.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...