Пресметки во Севиља, уапсени пет навивачи на Ајнтрахт

Пет навивачи на Ајнтрахт Франкфурт се упасени доцна вчеравечер во Севиља, откако околу 200 германски навивачи нападнале приврзаници на Глазгов Ренџерс пред вечерашното финале во Лига Европа.Локалната полиција соопшти дека станува збор за прв насилен инцидент пред финалето.

– Инцидентот се случи пред градската катедрала и припадниците на интервентната полиција мораа брзо да реагираат за да ги спречат навивачите на Ајнтрахт кои нападнаа фанови на Глазгов Ренџерс, соопшти шпанската полиција.

Германските навивачи потоа ги нападнале полицајците, фрлајќи кон нив стаклени шишиња, пиротехнички средства и столчиња.

Во градот се распоредени околу 5.000 полицајци во обид да спречат инциденти во градот во очекување бројката на навивачи од Германија и Шкотска денеска да достигне 150.000.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...