ФИФА ќе добие уште 92 милиони долари компензација за корупциските скандали

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари на име компензација поради загубите предизвикани од корупциските скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда.Во август лани судот веќе донесе одлука да и бидат исплатени на ФИФА 201 милиони долари, а парите ќе бидат обезбедени со конфискација од лицата вклучени во корупциските скандали.

Парите ќе бидат одземени од над 50 луѓе, меѓу кои и водечките функционери на Северноамериканскиот фудбалски сојуз (КОНКАКАФ) и Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

– Во таа корупциска шема во игра биле големи парични износи. Овие пари што ќе бидат одземени од криминалците ќе бидат наменети за развој на женскиот фудбал, објави помошникот директор на канцеларијата на ФБИ во Њујорк, Мајкл Дрискол.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...