Мароко го отпушти селекторот Халилхоџиќ

Раководството на Фудбалската федерација на Мароко, одлучи да ја прекине соработката со босанскиот стручњак Вахид Халилхоџиќ, пренесува „Hisport“.Седумдесетгодишниот Босанец ја предводеше мароканската репрезентација од 2019 година. Под негово водство Мароканците извојуваа 20 победи и 7 пати ремизираа на 30 натпревари.

Официјално, оставката ќе биде официјализирана по враќањето на претседателот на тамошната федерација, Фузи Лакја од Танзанија, каде што учествува на состанокот на Африканската фудбалска конфедерација.

Халилхоџиќ претходно работеше во Нант, Пари Сен-Жермен, Трабзонспор, Динамо Загреб, како и со репрезентациите на Алжир, Јапонија и Брегот на Слоновата Коска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...