Гатузо: Со Валенсија достојно се разделивме

Џенаро Гатузо го коментираше неговото заминување од функцијата тренер на Валенсија. Вчера беше објавено дека 45-годишниот фудбалски стручњак ја напуштил Валенсија поради конфликт со управата на клубот.– Ви благодарам на сите за довербата што ми ја покажавте во овие 7 месеци додека сум овде, за наклонетоста што ми ја покажавте, секогаш исполнувајќи го стадионот со повеќе од 40.000 луѓе. За жал, таков е животот. Нека му е со среќа Воро (в.д. тренер), кој е храбар тип. Управата на клубот и јас ја донесовме одлуката мирно и со почит. Ја сакам Валенсија, тоа е одличен и неверојатен град. Среќно и уште еднаш благодарам за овие седум месеци, изјави Гатузо.

Тој беше на чело на Валенсија од јули 2022 до јануари 2023. Клубот моментално е на 14. место во шпанската лига со 20 бодови. Тимот има само 1 победа во последните 10 натпревари во првенството.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...