Инфантино е реизбран за претседател на ФИФА

Џани Инфантино е реизбран за претседател на Меѓународната фудбалска федерација.

Изборот на прв човек на ФИФА се одржа денес, 16 март, на 73. Конгрес на организацијата во Кигали (Руанда). Инфантино беше единствениот кандидат за оваа функција. Неговиот договор е до 2027 година.


Педесет и двегодишниот функционер беше на чело на ФИФА на 26 февруари 2016 година по корупцискиот скандал во организацијата и предвремената оставка на нејзиниот претходен претседател, Џозеф Блатер, од неговата функција.

Во јуни 2019 година, Инфантино беше избран за втор мандат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...