Анчелоти: На Реал му недостасуваше постојаност во текот на сезоната

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти одговори на прашање што му недостигаше на тимот во сезоната 2022/23.

- Не ни недостигаше конкурентност во лигата. Имавме посилен состав од минатата сезона, но ни недостигаше стабилност. Тоа беше многу тешка сезона: Суперкупот на Шпанија во јануари, Светското првенство. Во февруари, борбата за шампионската титула. Сето ова не чинеше бодови во лигата. Сезоната беше добра и убеден сум дека следната година ќе биде подобра. Сега ќе се вратиме на 10 јули со уште поголема мотивација, ентузијазам и желба, изјави Анчелоти, цитиран од клупскиот сајт.

Италијанскиот фудбалски стручњак претходно потврди дека ќе остане во клубот и следната сезона.

Реал Мадрид заврши на второто место со 78 бодови. Победник во Ла Лига беше Барселона со 88 бодови.

Во Лигата на шампионите, избраниците на Анчелоти стигнаа до полуфиналето каде загубија од Манчестер сити (1:1, 0:4).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...