Меси остана без награда во МЛС

Откако на почетокот на оваа недела осми пат во кариерата ја освои „Златната топка“ за најдобар фудбалер на годината. Аргентинецот Лионел Меси (36) остана без признанието за најдобар дебитант во 2023 година во американската МЛС лига.

Аргентинскиот капитен во понеделник ја освои својата осма „Златна топка“ за најдобар играч во изминатата година која традиционално ја доделува француското списание „Франс фудбал“. Меѓутоа, во изборот за најдобар дебитант на годината во МЛС, наградата со 45.78 отсто од гласовите ја освои грчкиот напаѓач на Атланта, Јоргос Јакумакис, додека Меси кој ова лето потпиша за Интер Мајами, беше второпласиран со 27.28 отсто од гласовите.

На третото место се најде играчот за врска на Сент Луис, Германецот Едуард Ловен со 15.44 отсто од гласовите.

Во изборот учествуваа играчи, клубови и новинари, а Меси освои најмногу гласови од своите колеги, додека за Јакумакис најмногу гласови дојдоа од редовите на клубовите и новинарите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1359.- Силна турска војска, под водство на Мурат,...
1652.- Роден е англискиот писател Томас Отвеј,...
1703.- Умре англискиот физичар Роберт Хук,...
1707.- Умре могулскиот цар Аурангзеб, најмладиот...