Реал Мадрид ги обвинува Ла Лига, ФИФА и УЕФА за преоптоварување на календарот и повреди на играчи

Реал Мадрид е незадоволен што напаѓачот Винисиус Жуниор и играчот од средниот ред Едуардо Камавинга се повредија додека беа во своите репрезентации, пренесува „Marca“.

Мадридскиот клуб за повредите ги обвинува раководството на Ла Лига, Шпанската фудбалска федерација, ФИФА и УЕФА. Претставниците на Реал Мадрид сметаат дека причина за повредите на играчите е преоптоварен календар.

Винисиус се здоби со пукнатина на бицепсниот мускул на натпреварот за бразилската репрезентација во квалификациите за Светското првенство2026 со Колумбија (1:2). Беше објавено дека крилниот напаѓач ќе пропушти околу 2,5 месеци и нема да се врати до февруари 2024 година.

Дваесет и тригодишниот фудбалер оваа сезона одигра 13 натпревари за Реал Мадрид, постигнувајќи шест гола и четири асистенции.

Камавинга ја напушти француската репрезентација на 16 ноември. Претходно на еден тренинг со репрезентацијата, по судирот со напаѓачот на ПСЖ, Усман Дембеле, фудбалерот се здоби со повреда на коленото. Тој сезонава на 17 натпревари за Реал Мадрид има една асистенција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...