Атлетик Билбао против Мајорка во финалето на шпанскиот Куп

Фудбалерите на Атлетик Билбао се пласираа во финалето на шпанскиот Куп на Кралот, откако синоќа во реваншот пред своите гледачи го совладаа Атлетико Мадрид со 3-0.Баскискиот тим и во првиот натпревар во Мадрид славеше со 1-0 и во финалето на 6 април во Севиља ќе игра против Мајорка, која претходно беше поуспешна во полуфиналето од Реал Сосиедад.

Стрелци на головите за Атлетик беа Инаки Вилијамс (13 минута), неговиот помлад брат Нико Вилијамс (42) и Горка Гурузета (61).

Атлетик Билбао во својата колекција има 23 куп трофеи, но последниот во далечната 1984 година, додека Мајорка триумфираше во 2003 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...