Макрон очекува Реал да го пушти Мбапе на Олимпијадата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, се надева дека Реал Мадрид нема да го спречи Килијан Мбапе во евентуалното учество во францускиот олимписки тим на Игрите во Париз.Нема официјална потврда дека актуелниот играч на Пари Сен Жермен по завршувањето на сезоната ќе се пресели на Сантијаго Бернабеу, но повеќе информации тврдат дека трансферот е веќе договорен.

Тогаш Мбапе веќе треба да биде играч на Реал, а во принцип клубот има право да го суспендира за Олимпијадата. Сепак, поради нивната организација, Французите сакаат да ја имаат својата најголема ѕвезда во составот.

-Ќе дадеме максимум за да имаме силен тим на Игрите. Верувам и во француските и во останатите европски клубови дека ќе ги пуштат своите играчи ако добијат репрезентативен повик, рече Макрон.

Потоа беше прашан од дописникот на „Ас“ дали мислел на претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. „Да, токму на тоа мислев“, одговори шефот на државата на Франција.

Сепак, останува да се види дали и самиот Мбапе ќе сака да игра на Олимпијадата, бидејќи претходно ќе биде дел од репрезентацијата на Европското првенство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...