Мота наследник на Алегри во Јувентус

Италијанскиот фудбалски гигант го назначи Тиаго Мота за нов тренер, објави денеска инсајдерот Фабрицио Романо.Зад Јувентус е сезона во која клубот од Торино го освои Купот на Италија и обезбеди пласман во Лигата на шампионите, но четвртото место во Серија А, како и раната елиминација во европските купови не ги задоволи апетитите на челниците на Старата дама, кои одлучија да ја прекинат соработката со досегашниот тренер Масимилијано Алегри.

Мота сезонава ја предводеше Болоња до Лигата на шампионите и третото место во Серија А, освојувајќи идентичен број бодови со Јувентус со кој во последното коло одиграа 3:3. Тоа е историски резултат за Болоња, која нема настап во елитното европско клупско натпреварување од 1965 година, кога клубот од Емилија Ромања последен пат ја освои првата лига.

Мота е поранешен играч на ПСЖ, Барселона и Интер, кој тренерската кариера ја почна во Италија, за која настапуваше и како репрезентативец.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...