Куман: Веќе не се работи за спорт, ги убиваат фудбалерите

Сè поголемиот број на натпревари во фудбалот го загрижува селекторот на Холандија, Роналд Куман.-Не се работи секогаш за спортот. Тие ги убиваат фудбалерите изјави 61-годишниот селектор за германскиот весник „Билд“ пред почетокот на Евро 2024.

Куман мисли на проширувањето на Лигата на шампионите следната сезона од 32 на 36 екипи со уште повеќе мечеви во групите, како и зголемување на бројот на учесници на Светското првенство од 32 на 48 селекции во 2026 година.

Следната година треба да се одржи и проширено Светско клупско првенство.

-Или клубовите патуваат во Азија и Америка за да се подготват за сезоната. Тоа е проблем. Наместо да се намалува притисокот врз играчите, тој станува се поголем и поголем, рече холандскиот селктор.

Куман мораше да се справи со тоа што Френки де Јонг, Тун Копмајнерс, Матс Вифер, Мартен де Рун и Квентин Тимбер отпаднаа од составот што тој го избра за Европското првенство.

Селекцијата на Холандија во недела ќе започне со натпревар против Полска во Хамбург. Останатите репрезентации во групата Д со кои ќе се соочат се Франција и Австрија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...