Англичаните загрижени за изборот на судија на натпреварот против Холандија

Англиските фудбалски фанови го изразија своето незадоволство поради назначувањето на германскиот судија Феликс Цвајер за полуфиналето на УЕФА ЕУРО 2024 против Холандија.Според „Тајмс“, европската фудбалска централа дури размислува да назначи нов судија. Шефот на Судиската комисија при УЕФА, Роберто Розети во моментов е против овие планови и го брани изборот на 43-годишниот Германец.

Од Островот потсетуваат дека ѕвездата на репрезентацијата на Англија, Џуд Белингем, беше казнет во декември 2021 година поради навреда кон Феликс Цвајер и навестувања за неетичкото однесување на судијата. Ова се случи откако тогашниот тим на Британецот, Борусија Дортмунд загуби од Баерн со 2:3.

Англиските медиуми потсетуваат дека во 2005 година, Феликс Цвајер беше дисквалификуван поради вмешаност во скандалот со поранешниот судија Роберт Хојцер.

Феликс Цвајер досега беше одговорен за три натпревари на УЕФА ЕУРО 2024, од кои еден беше победата на Холандија со 3:0 над Романија во осминафиналето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...