Реал Мадрид го освои „Кралскиот куп“

Пехарот на купот го чекаа од 1993

Фудбалерите на Реал Мадрид се победници во Купот на Шпанија откако синоќа во финалето одиграно на „Местаља“ во Валенсија ја совладаа Барселона со 1:0.

До трофејот на „Кралот“ избраниците на Жозе Мурињо стигнаа по продолженијата од два пати по 15 минути, бидејќи по 90 минути игра резултатот беше 0:0. Победничкиот гол за Реал го постигна Кристијано Роналдо во 102 минута со глава по нафрлената топка од Ангел Ди Марија.

За популарните „Кралеви“ ова е вкупно 18-ти трофеј во Шпанскиот куп, прв по 1993 година, а воедно и прв под водство на тренерот Жозе Мурињо, кој во својата кариера како тренер ги освојувал националните фудбалски купови на Португалија (со Бенфика), Англија (со Челзи) и Италија (со Интер).

Следниот од четирите во низа дуели, меѓу големите шпански ривали Реал Мадрид и Барселона е веќе по едена седмица (среда 27 март), кога во Мадрид овие две екипи ќе го одиграат првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите.

Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...