Барселона првак на светот

Сантос - Барселона 0:4 (0:3)

Меси 17', 82', Чави 24', Фабрегас 45'

Фудбалерите на Барселона едноставно се прошетаа до новиот трофеј, откако во финалето на клупското светско првенство одиграно во Јокохама го декласираа шампионот на Јужна Америка, екипата на Сантос со резултат 4:0.

Бразилците предводени од Нејмар и Гансо се покажаа како недораснат противник за шампионот на Европа кој уште во првото полувреме ги реши сите дилеми околу прашањето на победникот, бидејќи на одмор се замина со три гола предност за Каталонците. Точна на овој меч стави, со својот втор погодок, најдобриот актер на мечот Лео Меси во 82. минута.

Каталонците така во своето трето финале на светските клупски првенства втор пат триумфираа (прв пат 2009. година) со што стаа прв клуб на кого тоа му пошло од рака, од кога се одржува ова натпреварување.

Жената ја спушта слушалката по телефонскиот разговор и мажот и и довикнува од дневната соба:
- Не можам да поверувам дека разговараше само половина час!