Барселона ја завери титулата во Мадрид

Екипата на Барселона, својата 22.ра шампионска титула во Примера Дивизија ја потврди во Мадрид со победа над Атлетико со 2:1.

Домаќините поведоа преку Фалкао во 51.минута, а гостите за осум минути го направија пресврт со голот на Санчез во 72.минута и автоголот на Хаби во 80.минута.

Барселона титулата официјално ја обезбеди откако во саботата Реал Мадрид одигра нерешено 1:1 со Еспањол.

На другите дуели од 35.коло беа постигнати следниве резултати: Малага – Севиља 0:0, Бетис – Селта 1:0, Рајо Ваљекано – Валенсија 0:4, Осасуна – Хетафе 1:0, Ваљадолид – Депортиво 1:0, Атлетик Билбао – Мајорка 2:1 и Леванте – Сарагоса 0:0.

Колото ќе биде комплетирано со вечерашниот дуел Реал Сосиедад – Гранада.

Табела: Барселона 91 бод (првак), Реал Мадрид 81, Атлетико Мадрид 72, Валенсија 59, Реал Сосиедад 58, Малага 54, Бетис 52,...

Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
1856.- Во Фрајберг е роден Сигмунд Фројд,...