Голден Стејт и Денвер ја продолжуваат битката за врвот на Западот

Голден Стејт и Денвер ја продолжуваат битката за врвот на Западната конференција во НБА, а синоќа дојдоа до нови победи.

Шампионите немаа проблеми против Индијана и победија со 112:89, по силна втора и трета четвртина, освоени со вкупно 69:43.

ДеМаркус Казнс забележа 19 поени, Клеј Томпсон се истакна со 18,додека Кевин Дурант постигна 15 поени во триумфот на „воините“.

Во исто време, Денвер имаше повеќе проблеми, но победи при посетата на Вашингтон со 113:108. Осум играчи на Нагетс завршија со двоцифрен број на поени, откако Никола Јокиќ запиша 15 поени и 11 асистенции, за петтата последователна победа, извојувана во последната четвртина.

Голден Стејт сеуште е лидер со 49-22, но Денвер е блиску со 48-22, а до крајот на сезоната има уште еден директен натпревар помеѓу двата тима, кој ќе биде во Оукленд.

Инаку поразот на Јута во Атланта со 114:117 ја искомплицира ситуацијата во конференцијата откако Џез, Оклахома Сити, Сан Антонио и Л.А. Клиперс се со биланс 42-30 и водат битка од петтата до осмата позиција. Хјустон и Портланд се трети и четврти со 45-27 и 44-27, соодветно.

Останатите резултати:

Шарлот – Минесота 113:106

Феникс – Детроит 98: 118

Сакраменто – Далас 116: 100.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...