Дончиќ: Далас ќе игра во плејофот следната сезона

Лука Дончиќ забележа импресивна деби сезона во НБА со тимот на Далас Маверикс, беше избран за „Дебитант на година“, но и покрај тоа, тимот на Марк Кјубан заврши на 14-тата позиција во Западната конференција со биланс од 33 победи и 49 порази.Самиот Дончиќ е на мислење дека неговиот тим ќе настапи многу подобро во сезоната 2019/20 и увери дека Маверикс ќе се квалификуваат за плејофот во следната кампања.

– Ние ќе се квалификуваме за плејофот. Треба да го направиме тоа. Ова е главната цел поставена за тимот следната сезона и ние ќе се потрудиме да го постигнеме тоа, рече 20-годишниот Словенец.

Лука Дончиќ одигра 72 натпревари за Далас, почнувајќи во сите од нив, а за 32.2 минути на теренот, тој реализираше 21.2 поени, 7.8 скокови и 6 асистенции во просек на натпревар.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...