Атланта го отпушти тренерот Мекмилан

Американската професионална кошаркарска НБА екипа Атланта му врачи отказ на тренерот Нејт Мекмилан (58) и на негово место како привремено решение го назначи 54-годишниот Џо Пранти.Мекмилан беше главен тренер на Атланта од 1. март 2021 година и во таа сезона го однесе тимот до финалето во разигрувањето во Источната конференција, а сезонава екипата со биланс од 29 победи и еден пораз повеќе се наоѓа на осмото место на Истокот.

За Пранти ова е втор пат во кариерата да доаѓа како замена на местото главен тренер, откако во текот на 2018 година го предводеше тимот на Милвоки со ефект од 21 победа и 16 порази.

Американските медиуми како главен кандидат за перманентно решение на тренерското место во Атланта го посочуваат Квин Снајдер, кој од 2014 до 2022 година со успех го водеше тимот на Јута.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...