Јончевски го соопшти списокот на кошаркари кои ќе конкурираат за настап на натпреварите со Естонија и со Полска

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски денес го објави списокот со повикани играчи кои ќе биде во комбинација за настап на претстојните натпревари во првиот прозорец на ФИБА од квалификациите за Евробаскет 2025.

На 23 февруари „црвено-жолтите“ ја пречекуваат селекцијата на Естонија, три дена подоцна ќе гостуваат во Полска.

Список на повикани кошаркари за прв собир на македонската сениорска репрезентација:

Војдан Стојановски – МЗТ Скопје Аеродром

Дамјан Стојановски - МЗТ Скопје Аеродром

Бојан Крстевски - МЗТ Скопје Аеродром

Дамјан Робев - МЗТ Скопје Аеродром

Марин Петков - МЗТ Скопје Аеродром

Андреј Магдевски – Пелистер

Андреј Маслинко – Пелистер

Амар Хот – Пелистер

Стојан Ѓуроски – Работнички

Виктор Ефремовски – Работнички

Ненад Димитријевиќ – Уникс Казан, Русија

Адем Мекиќ – Задар, Хрватска

Лејсон Зеќири – Башкими, Косово

Итан Хап – Гран Канарија – Шпанија.

Првиот тренинг е закажан за 19 февруари со почеток во 18 часот во СРЦ „Кале“ во Скопје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...