Бостон го победи Далас и во вториот натпревар од финалето на НБА

Бостон Селтикс се се поблиску до својата прва титула по 2008 година. Тимот го доби и вториот натпревар од финалето на НБА против Далас Маверикс, овојпат со 105:98. Домаќините во најголем дел го контролираа натпреварот, а нивното опуштање на крајот не се покажа фатално.Џру Холидеј го предводеше Бостон со 26 поени и 11 скока. Џејлен Браун додаде 21 поен и 7 асистенции, а Џејсон Тејтум постигна 18 поени и 12 асистенции. Дерик Вајт исто така заврши со 18 поени, а Кристапс Порзингис имаше 12 за деветтата последователна победа на Селтикс во плејофот.

Лука Дончиќ даде се од себе и забележа трипл-дабл со 32 поени, 11 скока и 11 асистенции, но не доби доволно поддршка од соиграчите. Пи Џеј Вашингтон постигна 17 поени, а Кајри Ирвинг го заврши натпреварот со 16. Далас заостануваше минимално на паузата (51:54) и водеше кратко на почетокот на третата четвртина, а потоа не можеше да ги спречи ѕвездите на Бостон.

Дончиќ и Ирвинг направија комбинирани 10 фаули, а Далас промаши 8 удари од „пенал“ линија. Бостон погоди само 10 од 39 обиди од далечина, но зграпчи 10 офанзивни скока и тоа допринесе за успехот.

Третиот натпревар од финалната серија се игра во четврток во Далас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...