РЕПРЕЗЕНТАТИВНИОТ БЕК ПО ИТНА ПОСТАПКА ВО ОБИД ДА ГО „СРЕДИ“ ПОВРЕДЕНОТО КОЛЕНО

Димчевски опериран, следува рехабилитација

По итна постапка, односно по само два дена откако ја „заработи“ тешката повреда на коленото на десната нога, Ивица Димчевски беше подложен на оперативен зафат.

А доктор Зоран Несторовски од болницата „8 Септември“ во Скопје беше задолжен да ја санира штетата на повреденото колено, односно да ги „поправи“ искинатите предни вкрстени лигаменти на болното колено на нашиот репрезентативец.

Првите „дијагнози“ по успешниот хируршки зафат се дека истиот поминал во најдобар ред. Дека Димчевски ќе треба да остане најмалку пет дена во болницата, секако како дел од оној прв постоперативен третман, по што ќе се знаат и некои други детали. Пред сè поврзани со „должината на траењето“ на рехабилитацискиот период.

Лекарските имиња од оваа област планираат пауза од најмалку шест месеци, но во случајот на Димчевски, за кој лекарите проценија дека има силна мускулатура, се надеваат дека може да биде и пократок.

Како и да е, сите во неговиот клуб, но и од кошаркарската федерација, од каде најавија максимална поддршка, особено во периодот за рехабилитација, се надеваат дека ќе го имаат Димчевски на располагање пред почетокот на наредната натпреварувачка сезона.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...