Розберг со хет-трик во Абу Даби

Нико Розберг стигна до својата трета последователна Формула 1 победа, пред својот колега од Мерцедес, Луис Хамилтон на последната трка од сезоната, Абу Даби ГП

Својата шеста пол-позиција едноподруго, тој ја трансформираше во трета победа, откако убедливо стартуваше, а ја врати предноста пред Хамилтон, откако Англичанецот се обиде со поинаква стратегија да го победи. Ова е шеста победа на Розберг во 2015 година, а исто така е првпат во кариерата 30-годишниот Германец да има три победи во низа.

Асот на Ферари, Кими Раиконен го комплетираше подиумот, додека неговиот колега Себастијан Фетел од 15. место на стартот успеа да заврши како четврти.

Серхио Перез и Нико Хулкенберг го освоија петтото, односно седмото место за Форс Индија, а нив ги раздели Даниел Рикијардо во Ред Бул. Фелипе Маса во Вилијамс беше осми пред Роман Грожан во последната трка за Лотус, а последниот поен го освои Данил Квјат во вториот Ред Бул.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...