Формула 1 очекува „близок до нормалниот“ календар за 2021 година

Извршниот директор на Формула 1, Чејс Кери, за официјалната веб-страница на шампионатот изјави дека очекува календарот 2021 година да биде близу до оној закажан за оваа сезона, пред глобалната пандемија на коронавирус да наметне негово преструктуирање.Оваа година беа закажани рекордни 22 трки во календарот, но избувнувањето на пандемијата налагаше откажување или одложување на првите 10 од нив, а последователните воведени ограничувања на патувањето налагаа откажување на другите трки. На крајот, од предвидените 22 трки, вкупно 12 (Австралија, Азербејџан, Бразил, САД, Мексико, Сингапур, Монако, Франција, Кина, Јапонија, Холандија и Канада) беа официјално откажани, а само судбината на Виетнамското ГП сè уште не е решена. познат, но скоро сигурно е дека таму нема да се вози.

Од друга страна, дополнителни натпревари беа додадени на календарот во Австрија, Велика Британија, Бахреин, Италија, Германија, Португалија и Турција, што на крајот го зголеми бројот на натпревари што треба да се одржат оваа година на 17.

– Реалноста е дека оваа година нема да се натпреваруваме на глобално ниво. Натпреварите ќе бидат главно во Европа. Ние сакаме да бидеме сигурни дека следната година ќе имаме натпревари на повеќето континенти, ова е важно за нас како глобален спорт. Секако, имаме историски патеки како Спа, Монца, Монако и Силверстоун, кои се многу важен дел од нашиот европски календар, но мора да има рамнотежа во бројот на трки ширум светот, рече Кери, кој на крајот на годината ќе ја напушти функцијата и неговото место ќе го заземе поранешниот шеф на тимот на Ферари – Стефано Доменикали.

Американецот исто така додаде дека не очекува ниту една од „новите“ трки додадени оваа година да најде место во календарот за следната година.

Единствените две големи промени што се очекуваат да бидат потврдени во календарот следната година се подоцнежното Гранд При на Австралија и додавањето на трка во Саудиска Арабија што ќе се одржи на улиците на Џеда.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...