Зак Браун: Хамилтон е вистински борец – ќе сака да се врати за да ја освои осмата титула

Извршниот директор на Мекларен, Зак Браун го сподели своето мислење за тоа дали Луис Хамилтон ќе учествува во Формула 1 во 2022 година.– Сигурен сум дека е многу лут. Но, ми се чини дека најмногу од сите возачи сака да се натпреварува на трки. Луис е вистински борец – ќе сака да се врати за да ја освои осмата титула. Мислам дека не е подготвен да ја заврши кариерата.

Иако не го познавам толку добро Луис. И нема да бидам шокиран дури и ако реши да замине. Малку е веројатно дека некој може да биде сигурен дека Луис ќе се врати.

Затоа, мислам дека сè уште не треба да исклучуваме ништо. Само ми се чини дека има жед за трки кај него и овој фактор на крајот ќе стане одлучувачки, истакна Браун за Би-би-си.

Во декември 2021 година, во Абу Даби се одржа последната трка од сезоната во Формула 1. Пред оваа етапа од Гран При, ист број на поени имаа Луис Хамилтон од Мерцедес и Макс Верстапен од Ред Бул. Верстапен го престигна Хамилтон во последниот круг и ја освои шампионската титула за прв пат во кариерата. Мерцедес поднесе жалби, а една се однесуваше на прекршување на процедурата за рестартирање по режимот на безбедносното возило. Стјуардите ги отфрлија овие жалби.

По завршувањето на сезоната 2021, Хамилтон не се појавуваше на јавни настани и престана да биде активен на социјалните мрежи. Договорот на Британецот со Мерцедес е со важност до крајот на 2023 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...