ФИА треба да се вклучи во преговорите за евентуална продажба на Формула 1

Претседателот на Светската автомобилистичка федерација (ФИА), Мохамед бин Сулајем ги коментираше гласините за можни преговори за продажба на Формула 1.– Како чувар на мотоспортот, ФИА е претпазлива од наводните 20 милијарди долари што се понудени за Формула 1. Секој потенцијален купувач е охрабрен да користи здрав разум, да размислува и да дејствува првенствено во интерес на спортот и да претстави јасен, одржлив план за акција. Не само да понуди многу пари. Наша должност е да размислуваме за такви работи. Какви ќе бидат последиците за промоторите на Гран при во однос на зголемените такси за трка, други комерцијални трошоци. Размислете за тоа какво би било негативно влијание што ова може да го има врз навивачите. Засега, сепак сето ова е само гласина. Но, исто така верувам дека ФИА треба да се вклучи во такви преговори – или барем да понуди совети, бидејќи самото првенство и припаѓа на ФИА, рече Бин Сулајем.

Неодамна медиумите објавија дека државниот фонд на Саудиска Арабија минатата година изразил желба да стекне сопственост врз Формула 1, нудејќи нешто повеќе од 20 милијарди долари за шампионатот. Во исто време, сегашните сопственици на Ф-1 од Либерти Медиа одбија да преговараат, со напомена дека серијата не е на продажба.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...