АС: Хамилтон ќе потпише договор со Ферари

Британскиот возач во Формула 1, Луис Хамилтон кариерата ќе ја продолжи во Ферари. Тој наскоро ќе потпише договор со тимот од Маранело, објави „AS“.Деталите од зделката се уште не се договорени. Доколку страните се договорат, Англичанецот ќе започне да вози за италијанскиот тим од сезоната 2025 наместо Карлос Сајнц Јуниор, чиј договор нема да биде обновен до крајот на 2024 година.

На 25 јануари Ферари објави продолжување на договорот со Шарл Леклер.

Во сезоната 2023, Хамилтон заврши на третото место во генералниот пласман на возачи со 234 поени.

Календарот на Формула 1 за 2024 година вклучува 24 етапи. Првата трка е закажана за 2 март во Бахреин.

Хамилтон (39) е седумкратен светски шампион и првиот Формула 1 возач во историјата кој постигнал 100 победи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....