Надал повторно прв на АТП листата, Ѓоковиќ испадна од Топ 20

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал повторно се искачи на првото место на АТП листата со 8.770 бода, откако во финалето на Мастерсот во Рим го совлада германскиот тенисер Александар Зверев.

За Надал ова е шести пат да биде светски тенисер број еден, а ќе ја започне 174. седмица како прв на АТП листата.

Швајцарецот, Роже Федерер е втор со 100 бода помалку, а на третото место е победникот во Мадрид и финалистот во Рим, Александар Зверев.

Федерер, кој не ја игра целата сезона на земјена подлога, минатата семица беше прв бидејќи Надал беше елиминиран во четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид од Доминик Тим.

На четвртата и петтата позиција местата си ги заменија Марин Чилиќ и Григор Димитров, па хрватскиот тенисер сега е подобро пласиран од бугарскиот.

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ беше елиминиран од Надал во полуфиналето во Рим, поради што загуби бодови и на најновата АТП листа има пад од четири места и се наоѓа на 22-та позиција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...