Вингегард ја скрши клучната коска

Двократниот победник на Тур де Франс, Данецот Јонас Вингегард (Visma-Lease a Bike) скрши неколку ребра и клучната коска при падот во четвртата етапа од трката во Баскија, објави неговиот тим на социјалните мрежи.„Беше страшен пад, но за среќа Јонас Вингегард е свесен и во стабилна состојба. Прегледите во болницата открија скршена клучна коска и неколку ребра. Тој ќе остане во болница како мерка на претпазливост“, соопшти тимот.

Засега не е јасно колку време Вингегард ќе треба да закрепнува.

Трката околу Франција, која е негова главна цел оваа сезона, стартува за 86 денови.

Инцидентот во кој се повреди Вингегард се случи во четвртокот на 35 километар пред целта на остар десен свиок во густа шума, при што паднаа најмалку 12 велосипедисти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...