Падобрански куп во прецизно слетување „Скопје 2020“

Во организација на Аероклубот Скопје во саботата се одржа Падобранскиот куп во прецизно слетување „Скопје 2020“. На натпреварот учествуваа дваесеттина падобранци кои се обидуваа да стигнат поблиску до целта.Победник на натпреварот беше ветеранот Антонио Гулевски кој своето водство го круниса со два поена во последниот скок. По него следеа Иван Спиридоновски и Лубомир Нетков.

– Одржувањето на натпреварот беше битно за да се одржи континуитетот на падобранските скокови во ова време-невреме, изјави директорот на натпреварот Драги Рајчин.

Натпреварот беше одржан под покровителство на Град Скопје, Аероклубот Скопје и приватни ентузијасти.

Со натпреварот за прецизно слетување, како што истакнуваат организаторите, се унапредува падобранството и се афирмираат воздухопловните спортови во Македонија.

Поради мерките на претпазливост натпреварот се одржа во рамки на клупските членови и со директна покана.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...