Циципас: Уживам во секоја секунда на теренот

Петтиот светски рекет Стефанос Циципас го победи Лоренцо Сонего (6:2, 7: 6) и за прв пат се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Мајами. Ова е седми пат како еден Грк се пласира во најдобрите осум на мастерс-турнирите.– Играм добро, се чувствувам добро, уживам во секоја секунда на теренот. Воодушевен сум што играм како што играм. Добивам интересни противници, успевам да најдам решенија против нив, коментираше Циципас за овој резултат.

За полуфиналето тој ќе игра со Полјакот Хуберт Хуркач. Во меѓусебните дуели, Гркот кој е втор фаворит за трофејот на Мастерсот во Мајами води со 6:1.

– Имавме многу натпревари. Хуберт има многу моќни удари, така што ќе треба да се чувствувам што е можно подобро физички. Ќе биде тешко и важно ми е да настапам на нивото на кое играв до сега. Или уште подобро, рече Циципас.

Мечот Циципас – Хуркач е закажан за утре со почеток во 19 часот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...